Sprawdź aktualności ŚDS
Przydatne linki do stron
Dostępność cyfrowa WCAG 2.1

Zamówienia Publiczne
Biuletyn Informacji Publicznej
Zajęcia klubowe

Wideo spotkania dla uczestników

Wylosuj zdjęcie z naszego archiwum

Zajrzyj na naszego bloga 123tworzyszTy
Odwiedziny:
Dzisiaj: 46Razem: 151084
Kontakt:

Środowiskowy Dom Samopomocy
w Krotoszynie


ul. Langiewicza 2
63-700 Krotoszyn
tel./fax: (62) 725-26-68
e-mail: sds@krotoszyn.pl
e-mail: sds@sds.krotoszyn.pl

Ruch to zdrowie czyli dlaczego aktywność fizyczna jest taka ważna? Różne formy aktywności dla osób z niepełnosprawnościami

Edukacja "na odległość" » Ruch to zdrowie czyli dlaczego aktywność fizyczna jest taka ważna? Różne formy aktywności dla osób z niepełnosprawnościami

Dodano: 26.08.2021

Aż 61% Polaków nie jest aktywnych w czasie wolnym. Tymczasem ruch ma istotny wpływ na nasze zdrowie, a nawet długość życia! Sprawdź, co może dzięki niemu zyskać Twój układ oddechowy, odpornościowy czy nerwowy! 

Czym grozi brak ruchu?

Siedzący tryb życia może być bardzo niebezpieczny! Nie tylko zwiększa prawdopodobieństwo otyłości, ale też m.in. nadciśnienia, osteoporozy, miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu, zawału serca czy cukrzycy. Nieelastyczne mięśnie mogą prowadzić do bólów kręgosłupa i stawów, a słabsze kości niosą większe ryzyko urazów i złamań.

Jaki rodzaj aktywności wybrać?

Wybór aktywności to kwestia indywidualna – zależy przede wszystkim od stanu zdrowia oraz sprawności. Dla niektórych przebiegnięcie 10 kilometrów nie stanowi problemu, dla innych wyzwaniem będzie wycieczka rowerowa. Przede wszystkim nie rzucaj się na „głęboką wodę“. Najważniejsze, aby jakakolwiek aktywność na stałe zagościła w Twoim planie dnia. Może to być spacer, jazda na rowerze, wycieczki górskie, taniec, pływanie czy też coraz bardziej popularny nordic walking.

Kto powinien uważać?

Nie ma ograniczeń wiekowych, dla każdego można dobrać odpowiednią formę ruchu! Osoby z wszelkimi urazami czy dolegliwościami powinny po prostu wybierać taką aktywność, która nie powoduje bólu – np. ten, który pojawia się podczas biegania może nie być odczuwany podczas jazdy na rowerze czy na basenie. Trzeba jedynie pamiętać o wcześniejszym skonsultowaniu się z fizjoterapeutą lub lekarzem – zwłaszcza w przypadku chorób przewlekłych. Bezwzględnie odradza się aktywność jedynie w skrajnych przypadkach, jak np. poważne złamanie.

PAMIĘTAJ!

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, ruch jest wskazany również w przypadku chorych na nadciśnienie (obniża ciśnienie tętnicze krwi) czy cukrzycę (pomaga regulować poziom cukru i insuliny w organizmie).

> Czytaj całość w PDF