Sprawdź aktualności ŚDS
Przydatne linki do stron
Dostępność cyfrowa WCAG 2.1

Zamówienia Publiczne
Biuletyn Informacji Publicznej
Zajęcia klubowe

Wideo spotkania dla uczestników

Wylosuj zdjęcie z naszego archiwum

Zajrzyj na naszego bloga 123tworzyszTy
Odwiedziny:
Dzisiaj: 11Razem: 151049
Kontakt:

Środowiskowy Dom Samopomocy
w Krotoszynie


ul. Langiewicza 2
63-700 Krotoszyn
tel./fax: (62) 725-26-68
e-mail: sds@krotoszyn.pl
e-mail: sds@sds.krotoszyn.pl

Jak znaleźć motywację? Czyli o tym, jak zacząć działać

Edukacja "na odległość" » Jak znaleźć motywację? Czyli o tym, jak zacząć działać

Dodano: 23.06.2022

1. Motywacja - co to jest i po co?

2. Kiedy przydaje się motywacja?

Motywacja należy do jednych z najbardziej skomplikowanych pojęć we współczesnej psychologii. Pozwala działać dalej mimo przeciwności oraz podnosić się po porażkach.

Motywacja przydaje się nam praktycznie każdego dnia. Potrzebna jest do wykonywania podstawowych i codziennych czynności, nawet tych, które - wydawać by się mogło - wykonujemy automatycznie.

Motywacja jest niezbędna w życiu codziennym, na przykład w czasie wykonywania zwyczajnych obowiązków. Gdybyśmy nie mieli do ich wykonania odpowiedniego poziomu motywacji byłby problem z doprowadzeniem tych czynności do końca. Motywacja niezbędna jest też u uczniów i studentów. Zdobywanie wiedzy to ich zadanie na tym etapie życia, ma służyć samorozwojowi ale i pomóc w wyborze drogi na przyszłość. Motywacja jest konieczna również podczas wykonywania obowiązków zawodowych, pozwala z zapałem podejmować się kolejnych wyzwań, jakie zleca nam przełożony. Motywacja w pracy przyda się nam także do angażowania się w nowe, ponadprogramowe działania oraz da możliwość otrzymania wymarzonego awansu. Motywacja również przyda się w wielu ważnych momentach w życiu. Możemy mówić o motywacji do zdobycia czyjegoś serca: gdyby nie ona pewnie wiele par nie mogłoby dziś cieszyć się swoim szczęściem, ponieważ nie mieliby dość siły i energii do stworzenia związku. Na co dzień motywacja przydaje się także podczas doprowadzania do końca powziętych planów, np. odchudzania, przeprowadzki czy nawet kupna nowego samochodu.

3. Jak wzmacniać motywację?

Czujemy, że spada nam motywacja. Co wtedy robić? Poniżej proste i ciekawe porady, pozwalające na zwiększenie motywacji do działania. 

  1. Miej cel i trzymaj się go! Wizualizuj cel.
  2. Nie rób tego w co nie wierzysz. Zauważ w celu coś, co Cię przekonuje.
  3. Dąż do celu małymi kroczkami i nagradzaj się za sukcesy.
  4. Otaczaj się pozytywnymi, aktywnymi ludźmi.
  5. Nie zrażaj się niepowodzeniami.
  6. Niech inni Cię motywują i zachęcają do działania.
  7. Inspiruj się dla zwiększenia motywacji.

Motywacja to wielka siła, która każdego dnia niejako popycha nas do działania. Jeśli jednak jest za mała, możemy mieć trudności z osiągnięciem wymarzonych celów. Z wykorzystaniem prostych sposobów na jej zwiększenie z pewnością każde nasze działanie zakończone będzie prawdziwym sukcesem.

4. Hierarchia potrzeb Maslowa a motywacja

Jedną z najbardziej znanych jest piramida potrzeb opracowana przez amerykańskiego naukowca, psychologa Abrahama Maslowa. Twierdzi on w swoich badaniach, że ludzi motywuje hierarchiczny w system pięciu podstawowych potrzeb.

Autor wymienia je w kolejności zaspokajania:

  1. Potrzeby fizjologiczne - głód, pragnienie, wypróżnianie itd.
  2. Potrzeby bezpieczeństwa - opieka, wolność od strachu, lęku, chaosu, stałość, porządek prawa, ograniczeń, pewność, stałość itd.
  3. Potrzeby społeczne - miłość, przynależność, kontakty międzyludzkie, emocje itd.
  4. Potrzeba szacunku - osiągnięcia, prestiż, podziw itd.
  5. Potrzeba samorealizacji - odczuwanie piękna (estetyka), urzeczywistnianie swoich pragnień i zainteresowań itd.

Maslow uważał, że zaspokojenie potrzeb, które są umieszczone niżej w hierarchii, to warunek konieczny do aktywizacji potrzeb wyższych. Stworzona przez Maslowa koncepcja stała się podstawą do tworzenia różnych motywacyjnych schematów organizacyjnych.

Abraham Maslow sugerował, że pięć wymienionych przez niego kategorii tworzy pewną hierarchię. Przede wszystkim motywuje się jednostkę do zaspokajanie potrzeb fizjologicznych, bo są one jej główną troską. Zaspokojona potrzeba przestaje być głównym czynnikiem motywacyjnym i pracownik "wspina się" w hierarchii i dąży do realizacji kolejnej potrzeby. Proces ten trwa do momentu w którym jednostka dotrze na szczyt piramidy, czyli zaspokoi potrzebę samorealizacji.

5. Cytaty motywacyjne

To słowa znanych osób ale i myśli anonimowych autorów, które mogą okazać się ciekawą inspiracją i życiowym mottem. Warto poznać je wszystkie.

„Urodziłeś się, by być prawdziwym, a nie perfekcyjnym” - autor nieznany

Ciekawa maksyma nieznanego autora, odnosząca się do naszego codziennego życia. Mówi ona o tym, że w życiu nie liczy się to, czy ktoś robi wszystko idealnie ale to, czy jest w tym sobą. Bycie perfekcyjnym jest trudne i wymaga od nas wielu poświęceń. Spędzanie życia na ściganiu ideału może po pewnym czasie okazać się czasem straconym. O wiele lepszym rozwiązaniem jest bycie prawdziwym we wszystkim, co robimy. Popełnione błędy będą nauką na przyszłość i doskonałą lekcją.

„Nie popełnia błędu tylko ten, co nic nie robi” - Teodor Roosevelt

Każde działanie obarczone jest ryzykiem błędu. Zgodnie ze słowami byłego prezydenta USA, robiąc coś, jesteśmy narażeni na popełnienie błędu, na poniesienie porażki. Musimy być na to gotowi i zmierzyć się z niepowodzeniem, ponieważ nieomylny jest tylko ten, który nie działa w ogóle. Warto więc podjąć się aktywności, zaryzykować i uczyć się na własnych błędach. Traktujmy porażki jako naukę na przyszłość i nie rozpamiętujmy ich w kategorii dramatu.

„Najpiękniejszych chwil w życiu nie zaplanujesz, one przyjdą same” - Phil Bosmans

Cytat, który zapewne zna wielu z nas. Prosty ale jakże piękny przekaz. Wielu z nas uważa, że szczęście nie jest stanem, który przyjdzie do każdego. Prawda jednak jest nieco inna. Dla każdego z nas szczęście jest czymś innym, w odmiennych rzeczach odnajdujemy radość. Tych najpiękniejszych chwil ponadto nie da się zaplanować oraz przygotować na nie. Nie zaplanujemy bycia rodzicem, nawet, gdy wiemy o rodzicielstwie wszystko: nie da się przygotować na wszystko, co może nieść posiadanie dziecka. Nie da się również zaplanować miłości - uczucie pojawia się pewnego dnia, nawet wtedy, gdy zupełnie się go nie spodziewamy.

„Dziś zrób coś, czego innym się nie chce, a jutro będziesz miał to, czego inni pragną” - autor nieznany

To niezwykle prosty ale i jakże motywujący cytat. Mówi o tym, jak istotne jest działanie i realizowanie powziętych sobie celów. Jeśli zdecydujemy się na konkretne działanie i robienie tego, co powinniśmy, możemy osiągnąć to, co dla innych nadal będzie w sferze marzeń. Ten cytat może stać się inspiracją dla wszystkich niezdecydowanych i tych, którzy obawiają się zrobienia ważnego, przełomowego kroku w swoim życiu, np. oświadczyn ukochanej czy otwarcia własnej firmy.

„Jeszcze będzie pięknie, mimo wszystko. Tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie” - Jan Paweł II

Na koniec piękny cytat Jana Pawła II, mówiący o tym, że nie warto się poddawać i trzeba zawsze wierzyć w to, że będzie lepiej. Papież Polak jeszcze jako student, później młody ksiądz, borykał się z wieloma problemami, w większości spowodowane one były trwającą wojną i okupacją. Mimo to nie utracił optymizmu i wiary w drugiego człowieka. Nie poddawał się oraz sukcesywnie realizował swoje plany. Dziś jest autorytetem dla wielu z nas, podziwiamy jego siłę, energię oraz zapał do działania, które towarzyszyły mu przez cały okres pontyfikatu. Warto wziąć przykład z Ojca Świętego i żyć zgodnie z jego maksymą, ciesząc się każdym dniem.

Cytat może być maksymą tylko dla nas, możemy przechowywać go w sercu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby gdzieś go zapisać, czy to w kalendarzu czy pamiętniku. Możemy również iść o krok dalej i ogłosić swoją słowa myśl wielu osobom, np. poprzez zamówienie odpowiedniej naklejki na ścianę w pokoju, np. z treścią cytatu. Będą doskonale prezentowały się na ścianie w sypialni czy pokoju dziennym.

Posiadanie życiowego motta jest nie tylko modne: jest bardzo przydatne. Daje nam bowiem siłę i inspirację do działania, pozwala na posiadanie mistrza (autor motta) oraz mobilizowanie się do aktywności nawet wtedy, gdy wątpimy w jej powodzenie. Motto może stać się inspirującym cytatem także dla innych, warto więc je rozpowszechniać. Motywujący cytat może stać się inspiracją do walki z naszymi niedoskonałościami, w tym z nieśmiałością (np. myśl o odwadze i pewności siebie) lub otyłością (np. zachęcający do pozytywnych zmian). Ideologia, według jakiej żyjemy, nasza maksyma, może stać się jedną z ważnych zasad w naszym życiu.

6. Filmy (poszukajcie własnych filmów motywujących do działania)

  1. https://youtu.be/eP_WbLcblmw
  2. https://youtu.be/Sdol0cFZpso
  3. https://youtu.be/R_3gNtB__E8
  4. https://youtu.be/U4IyLqluWKk
  5. https://youtu.be/iUvsr785BCY 

7. Muzyka (poszukajcie własnej muzyki motywującej do działania)

  1. https://youtu.be/CRtAnk6G30I
  2. https://youtu.be/V5fTPUz8cDc

Źródła:

https://www.youtube.com
https://www.babskiswiat.com.pl/motywacja.html
https://lifestyle-blog.pl/motywujace-cytaty
https://www.flstrefa.pl/
https://www.babskiswiat.com.pl/
https://www.lifestyle-blog.pl/