Sprawdź aktualności ŚDS
Przydatne linki do stron
Dostępność cyfrowa WCAG 2.1

Zamówienia Publiczne
Biuletyn Informacji Publicznej
Zajęcia klubowe

Wideo spotkania dla uczestników

Wylosuj zdjęcie z naszego archiwum

Zajrzyj na naszego bloga 123tworzyszTy
Odwiedziny:
Dzisiaj: 40Razem: 151078
Kontakt:

Środowiskowy Dom Samopomocy
w Krotoszynie


ul. Langiewicza 2
63-700 Krotoszyn
tel./fax: (62) 725-26-68
e-mail: sds@krotoszyn.pl
e-mail: sds@sds.krotoszyn.pl

Decoupage - co to jest i jak zacząć?

Edukacja "na odległość" » Decoupage - co to jest i jak zacząć?

Technika decoupage - co to jest? 

Decoupage to technika zdobnicza polegająca na przyklejaniu specjalnych serwetek papierowych lub papierów do różnych powierzchni. Co można ozdobić metodą decoupage? Niemal wszystko! Dzięki technice decoupage możesz np. odmienić wygląd surowego drewna, szkła, metalu, ceramiki czy plastiku. A czym można zrobić decoupage? Wybór także jest sporty. Do tej techniki możesz wykorzystać m.in. chusteczki, papier ryżowy, serwetki, papier do scrapbookingu czy tkaniny.

Ciekawostka: Sama nazwa decoupage jest zapożyczeniem z języka angielskiego, choć samo słowo decoupage pochodzi pierwotnie z języka francuskiego czasownika decoupe, który w dosłownym tłumaczeniu oznacza "wycinać". Polskim odpowiednikiem słowa decoupage jest dekupaż, choć jest to słowo bardzo rzadko używane (szczególnie w środowisku młodych osób).

Krótka historia decoupage

Nie wiadomo dokładnie, jaka jest historia techniki decoupage. Wiele wskazuje na to, że metodą decoupage pierwsze rzeczy zdobiono już w X wieku na Syberii. Właśnie w taki sposób plemiona nomadów ozdabiały groby swoich bliskich.

Z Syberii metoda decoupage zawędrowała do Chin, gdzie stała się jedną z popularniejszych gałęzi rękodzielnictwa. Chińczycy metodą serwetkową ozdabiali wszystko - od lampionów przez stare meble i na oknach kończąc.

Wraz ze wzrostem popularności importu modnych XVIII wieku drogich mebli chińskich, techniką decoupage zaczęli się interesować mieszkańcy zachodniej Europy, a w szczególności Włoch.

Włoscy stolarze bardzo chętnie wykorzystywali technikę decoupage do zdobienia swoich wyrobów, a z czasem na meblach tworzyli także kopie dzieł ówczesnych malarzy. Ze względu na ten niechlubny preceder w XVIII wieku technika decoupage często była nazywaną sztuką biedaków.

Ten przykry pogląd na decoupage odczarował dwór Ludwika XV, w których zdobienia za pomocą papierowych wzorów stały się popularną rozrywką wśród kobiet. Na dworze ozdabiano absolutnie wszystko, nawet przybory toaletowe. To ogromne zainteresowanie przyniosło jednak ogromne straty dla sztuki wysokiej. Damy dworu w ferworze swojego nowego hobby niejednokrotnie niszczyły dzieła sztuki, by udekorować dany przedmiot. Według źródeł historycznych w taki właśnie sposób zostały zniszczone dzieła m.in. ierre-Joseph Redouté, Jean Antoine Watteau Jean-Baptiste Pillement czy François Boucher.

Obecnie do tworzenie decoupage, nie musimy już niszczyć dzieł sztuki wysokiej, gdyż gotowe wory możemy przygotować z pomocą wydruków komputerowych lub dostępnych serwetek w sklepach do decoupage.

> Czytaj całość w PDF